Topná sezóna je tady: Co nezanedbat?
Odebíráte teplo z teplárny? Na systém dálkového vytápění je napojeno kolem 1,6 milionu českých domácností a ve všech z nich je potřeba před zahájením topné sezóny zkontrolovat několik věcí. Na co rozhodně nezapomenout?
Kdy začnou teplárny topit a jak topení nastavit
V první řadě si řekněme, kdy k vám domů začne teplo z teplárny proudit. Topná sezóna je zahájena v momentě, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne ve vaší lokalitě pod 13 °C dva dny po sobě, a podle předpovědí dalšího vývoje je pravděpodobné, že se nad zmíněnou hranici už šplhat nebude.
Vytápění v domě je dnes již možné zapnout podle potřeby. Většina domů napojených na systém dálkového vytápění je vybavena domovní předávací stanicí. Ta funguje na principu běžného kotle na elektřinu či zemní plyn. Majitel nebo správce domu tak může topení zapnout a vypnout v podstatě kdykoliv.
Teplárny začnou při výše zmíněném poklesu teplot na podzim ohřívat vodu v topném okruhu a jednotlivé domy si domovní předávací stanicí zapnou vytápění jak je potřeba, nastaví jej například jen na ráno a večer, pokud ještě venku nejsou velké mrazy. Domácnost si pak topení reguluje otevřením a uzavřením termostatických ventilů na radiátorech.
Kontrola radiátorů pro správné vytápění
Právě radiátory jsou tím, co bychom před topnou sezónou určitě neměli zanedbat. Zjistěte si zejména, jestli dobře těsní, případně zda někde netečou. Jakmile se začne topit, zkontrolujte, jestli skutečně hřejí tak, jak mají. V případě potřeby je nutné je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by zanedlouho měla plynule odtékat voda.
Radiátory je třeba odvzdušňovat už jen proto, že pokud je v soustavě radiátorů obsažený vzduch, může zvyšovat spotřebu tepla až o čtvrtinu. Celková kontrola topné soustavy v domě je zodpovědností správce domu, proto se v případě nutnosti obraťte na něj.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz