-
Akce a výprodeje
-
Doprava zdarma
-
Skladovky
- Dárkové poukazy
-
Bytové doplňky a dekorace
-
Dětský nábytek
-
Jídelní sety
-
Kancelářský nábytek
-
Koberce a rohožky
-
Komody
-
Koupelnový nábytek
-
Křesla
-
Kuchyňské linky
-
Lavice
-
Ložnicový nábytek
-
Matrace
-
Obývací sestavy
- Pohovky
-
Postele
-
Potahové látky
-
Předsíňový nábytek
-
Rošty
- Sauny a infrasauny
-
Sedací soupravy
- Sedací vaky a pytle
-
Skříně a skříňky
-
Stoly a stolky
-
Taburety
-
Věšáky
-
Vitríny a kredence
-
Zahradní nábytek
-
Židle
-
Místnosti
Slovník pojmů
Chcete si zakoupit nábytek a narazili jste na různé zkratky a pojmenování jako např. MDF, LTD, DTD, PUR, ROZBALENO, V DEMONTU a jiné?
Co tyto zkratky a názvy znamenají:
DTD (dřevotřískové desky) se vyrábějí slisováním obvykle tří vrstev všesměrně uložených dřevěných třísek jak jehličnatých, tak i listnatých dřevin spojených zdravotně nezávadnou formaldehydovou pryskyřicí.
Dřevotřískové desky mohou být v nejrůznějších formátech. Jsou vhodné pro laminování a dýhování.
LTD je deska vyrobená z DTD desky, na kterou je nalisován naimpregnovaný dekorativní papír. Jedná se o druh papíru namočený v melaminové pryskyřici, obecně známý pod názvem lamino, nebo případně fólií finish (tady je toto označení ale trochu nesprávné). Lamino je silnější materiál, který se na desku lisuje pod tlakem. Laminují se horní i spodní plochy. Hrany bývají zakončeny ABS hranou. Jedná se o plastovou hranu, která desku částečně chrání proti vlhkosti a má také estetický účinek.
LTD patří v nábytkářském průmyslu mezi nejčastěji využívané materiály, a to pro všechny typy nábytku. Dalo by se říci, že je základní moderní materiál. Výrobci jej vyrábí v mnoha barvách a dekorech. Současné technologie umožňují výrobu dekorů jen těžko rozpoznatelných od přírodního dřeva.
LTD má svoje výhody i nevýhody. K výhodám patří nízká cena a možnost výroby v jakémkoliv barevném provedení. Nevýhodou je nízká odolnost vůči vlhkosti a případně blednutí při dlouhodobém vystavení slunci.
Údržba lamina je velmi jednoduchá. Nečistoty lze otřít pouze suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem. Na odolnější skvrny lze použít šetrný saponát. Po mokrém čištění je třeba materiál řádně ihned osušit, aby vlhkost nezpůsobila jeho nevratné znehodnocení – nabobtnání jádra/DTD.
MDF jsou středně tvrdé zhuštěné dřevovláknité desky, které mohou plně nahradit masivní dřevo. Na rozdíl od dřevotřísky se používá dřevo rozemleté na kaši a následně lisované při vysokém tlaku do desek bez použití lepidla. Lze je povrchově upravit laminací, dýhováním, lakováním či frézováním, pokrýt přírodní nebo umělou překližkou.
MDF desky se při výrobě nábytku nejčastěji potahují fólií, která se nahřeje na vysokou teplotu a následně nalisuje na všechny strany desky. Díky ohebnosti a přilnavosti vytvoří na desce oblé hrany, takže není nutné desku lemovat ABS hranou. Je také o něco odolnější, pokud je použita PVC fólie, lze pak použít na dvířka kuchyní a koupelnového nábytku, kde lépe snášejí vlhkost a také silnější zátěže při používaní.
Údržba je stejná jako u lamina. Dbejte na to, aby se vlhkost nedostala k jádru desky. Ideální je udržovat veškeré plochy suché a případné větší množství vlhkosti ihned odstranit měkkou savou látkou. Stojící voda a jiné tekutiny mohou způsobit trvalé poškození nábytku.
MASIV masivní dřevo je přírodní materiál z měkkého nebo tvrdého dřeva. Nábytek z masivu má originální vzhled a vydrží krásný velmi dlouho. Dřevo je také ekologické a krásně voní. Masivní dřevo je však mimořádně náročné na zpracování. Je nutné velice dbát na kvalitu kulatiny, optimální sušení a správné skládání lamel do spárovky, která tvoří základ pro vyráběný nábytek. Jeho velkou výhodou je opravdu dlouhá životnost, nevýhodou je však opravdu vysoká cena. Současný trh však nabízí i nábytek z měkkého levného dřeva - „stavebnice“ za srovnatelné ceny jako z lamina.
BAMBUS bambusový nábytek je ekologicky šetrná alternativa k dřevěnému nábytku. Je to velmi kvalitní, ale hlavně udržitelný přírodní materiál a výrobky z něj vám budou sloužit dlouhá léta. Tradiční způsob, jak vyrobit bambusový nábytek, je využití celé bambusové trubky. Tyto sušené bambusové trubky jsou pak na délku spojovány a je z nich vytvářen masivní nábytek. Charakter materiálu zůstává přitom zachován. Dnes je, ale mnohem využívanější jako materiál pro výrobu desek nebo panelů. Tyto lepené panely z hrubých bambusových třísek a překližek mohou pak být snadno dále upraveny a použity pro výrobu nábytku. Mnoho mladých návrhářů se dnes této vlastně obří dřevnaté trávě věnuje. Vzniká tak designově zajímavý moderní nábytek a zároveň odolný, který snese vysokou zátěž v každodenním životě.
RATAN je velmi oblíbený, protože se jedná o přírodní materiál přirozeného vzhledu, s dlouhou životností. Jedná se o popínavou rostlinu rostoucí v asijských pralesích. Nábytek z ratanu je lehký a vzdušný. Vhodný hlavně do interiéru, příliš mu nesvědčí nepříznivé povětrnostní podmínky, jako je déšť a mráz.
UMĚLÝ RATAN se vyrábí z polyethylenu, ze kterého se vytváří „liány“ podobné těm z přírodního ratanu. Kvalitní nábytek z umělého ratanu musí být vyplétán ručně, aby byly zachovány jeho unikátní vlastnosti. V nábytkářském průmyslu se často kombinuje s kovem, ze kterého je vyrobena samotná konstrukce a umělý ratan se na ni naplete v místě sedátka a opěrky. Kromě toho existuje varianta, při které se nevyužívá kovová konstrukce, ale kompletně celý nábytek je vyroben z polyethylenu. Jde o tzv. umělý ratan-lisovaný plast. Díky tomuto postupu výroby je nábytek lehčí a nehrozí u něj koroze.
PUR polyuretanová pěna používaná jako výplň matrací, pohovek, křesel a sedacích souprav. Jedná se o základní materiál používaný na trhu. PUR pěna se vyrábí v různých třídách tuhost označovaných jako T20, T25, T30 a podobně. Obyčejně platí, že čím vyšší číslo za T následuje, tím je matrace, čí výplň tužší a zároveň více vydrží. Tam kde narazíte na T15 nebo i nižší, nedoporučujeme kupovat. Sice budou pravděpodobně velmi levné, ale za pár měsíců už místo PUR pěny ucítíte pod sebou při dosednutí pružiny nebo konstrukci. PUR pěna je velmi oblíbená při výrobě matrací. Vyniká výbornými vlastnostmi. Matrace z PUR pěny je na začátku tužší, používáním se stává komfortnějším, aniž by ztrácela na objemu. Matrace z PUR pěny jsou velmi oblíbené kvůli svým ortopedickým a antialergickým vlastnostem. Navíc mají nízkou hmotnost, a proto se s nimi snadno a jednoduše manipuluje. Největší výhodou této pěny je odolnost vůči proležení, což je nejčastější důvod výměny matrace.
RE pěna je recyklovaná drcená pěna, která se vyrábí spojováním různých materiálů, převážně jsou to studené pěny, PUR pěny a flexifoam pěny. Jednotlivé kousky se k sobě spojují lisováním pod vysokým tlakem. RE pěna dodává matraci větší tuhost, tím zvyšuje i její nosnost.
HR PUR tento typ pěny se také používá u sedacích souprav a matrací. Zkratka HR je z anglického high resistible, takže se jedná o vysoce odolnou a více tuhou pěnu. Výhodou je samozřejmě delší životnost, nevýhodou může být pro někoho potom vyšší tuhost sedáku. Samozřejmě, že výrobky s HR PUR pěnou budou trochu dražší než s PUR pěnou.
SILIKON silikonová pěna, nebo kuličky se u sedacích souprav používají jako výplň polštářů a opěrek. Někdy se mylně uvádí, že je "sedačka vyplněná silikonem". Pochopitelně, existují i takové, které mají i v sedácích silikon. Jedná se ale spíše o výjimku, protože tento materiál je velmi měkký a drahý. Takže sedačka, která by skutečně byla celá takto vyplněná, bude velmi drahá a sezení na ní bude připomínat vodní postel. Častější je tedy silikonová výplň u zádových polštářů a opěrek, kde tento příjemně měkký materiál zajistí pohodlí uživatele. Výhodou silikonu je také skutečnost, že se velmi málo takzvaně „uleží“, takže polštáře vyplněné silikonem vydrží dlouho měkké a nadýchané. Nevýhodou je, že je méně tvarově stálý, takže obyčejně není možné z něho vyprofilovat hranaté nebo ostřeji tvarované polštáře.
BONELL je v podstatě vylepšená talířová pružina. U lepších typů se navíc dává mezi pružinu a vrchní vrstvu sedáku nebo matrace ještě kovová deska. Ta zajišťuje, že se pružina časem nepřetlačí do sedáku a nebude ji cítit při sednutí. Matrace do postelí a sedáky u sedaček s bonellovou pružinou se vyznačují vyšší pevností, jsou takzvaně "tvrdší", a tím pádem víc výdrží než obyčejné PUR matrace. U moderních typů této pružiny se zároveň nemusíte obávat vrzání nebo jiných rušivých prvků, kterými se vyznačovali pružinové matrace v dřívějších dobách. Bonelové pružiny ve tvaru přesýpacích hodin jsou navzájem pospojovány ocelovou cívkou a zajišťují stejnou tvrdost matrace po dlouhá léta používání. Tím se řadí mezi nejodolnější matrace. Silná struktura vázání zabraňuje vytáčení pružin a rychlému znehodnocení matrace. Matrace s bonelovými pružinami poskytují tělu při ležení pevnou oporu, ergonomické vlastnosti nabývají členěním na zóny. Díky vysoké vzdušnosti je znemožněno množení mikroorganismů, což ocení zejména alergici.
VLNOVCOVÁ PRUŽINA (vlnovka) se používá do sedáků sedacích souprav. Jedná se o vodorovně uloženou pružinu v podobě vlnovky, ukotvenou do konstrukce sedačky. Sedací soupravy s vlnovcovou pružinou se vyznačují vyšší měkkostí a pohodlím než bonellové pružiny při zachovaní vyšší kvality a výdrže stejně jako sedačky osazené jen PUR matrací. Sedačky vybavené kvalitními vlnovcovými pružinami tedy patří k těm kvalitnějším sedačkám na trhu.
Vlnovka + PUR pěna – velmi měkký.
Vlnovka + HR PUR - středně měkký.
Vlnovka + bonell – středně tuhý.
AKRYL se používá jako náhrada vlněných výrobků nebo se s vlnou často mísí. Vlastnosti akrylu jsou opravdu až příliš podobné vlně. Jedná se o velmi lehký materiál , který je však zároveň příjemný na dotek a snadno se udržuje v dobrém stavu . Odolává také velkému množství praní a jeho vlastnosti se časem nesníží. Nesplstnatí a odolává skvrnám . Jeho obrovskou výhodou je výborná schopnost udržovat barvu a také to, že je na rozdíl od vlny hypoalergenní.
Čištění a údržba:
- Základem je pravidelnost. Každá věc v domácnosti, speciálně ta, která je používána denně, vyžaduje svou pravidelnou údržbu .
- Výrobek chraňte před vlhkem.
- Nevytahujte uvolněná vlákna , odstřihněte je nůžkami.
- Skvrny ihned vyčistěte.
- Nepoužívejte chemikálie , které by mohly msteriál poškodit.
- Lze prát v pračce při teplotě 30 °C . Neperte však s jinými věcmi či oblečením. Ujistěte se, že v pračce netrčí různé háčky či jiné předměty, které by mohly zboží poškodit. Po vyprání zboží nechte řádně vysušit.
ARTWOOD je bezúdržbový syntetický materiál vyrobený z plastu, je voděodolný. Svým vzhledem připomíná dřevo.
POLYESTER je lehký a měkký , proto se používá při výrobě kožešin pro zvýšení jemnosti výrobků a dekorativních doplňků do interiéru. Takový materiál neabsorbuje vlhkost, je měkký, nekroutí se, barvy vynikají vysokým jasem a trvanlivostí .
Čištění a údržba:
- Základem je pravidelnost. Každá věc v domácnosti, speciálně ta, která je používána denně, vyžaduje svou pravidelnou údržbu . Přesně to se týká i samotných doplňků s dlouhým vlasem. Klasické suché vysávání kožešinových dek je základem, aby se mezi vlasová vlákna neusazovala nečistoty. Zároveň se jedná o nejběžnější a nejjednodušší způsob údržby.
- Výrobek je určen pouze do interiérů , chraňte jej před vlhkem.
- Abyste se vyhnuli vyblednutí barev, nevystavujte jej přímým slunečním paprskům .
- Kožešinový výrobek pravidelně otáčejte , abyste předešli jeho opotřebení jen na jedné straně.
- Nevytahujte uvolněná vlákna , odstřihněte je nůžkami.
- Skvrny ihned vyčistěte .
- Nepoužívejte chemikálie , které by mohly kožešinu poškodit.
- Při jakémkoli znečištění doporučujeme profesionální čistírnu .
Dodáváno V DEMONTU zboží je dodáváno rozložené. U většiny produktů je přiložený montážní návod. Lze tak posoudit, zda montáž provedete sami, či je vhodnější pozvat si na sestavení odborníka.