Zlevněte si OKAMŽITĚ vše o 3 % s naším vánočním kupónem  vanoce24  použijte ho v košíku

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–17:30) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Rostliny doma na balkoně: Co s nimi v říjnu?


Vytvořeno: 15. 11. 2016
0 komentářů
Kategorie: Inspirace a tipy

Jste milovníkem květin a máte jimi vyzdobený celý interiér i balkon? Co potřebují pokojové a balkonové rostliny v říjnu, aby stále dobře prospívaly?

Zazimování pokojových a balkonových rostlin

K říjnové péči o pokojové a balkonové rostliny neodmyslitelně patří jejich zazimování. Činností, které jsou s přípravou rostlin na zimu spojeny, je více. Proberme je tedy krok za krokem.

S výjimkou pokojových rostlin kvetoucích v prosinci a lednu už květiny rozhodně nepřihnojujte. Zajistěte svým miláčkům také dostatek světla přes zimu tím, že důkladně umyjete okna.

 

 

Zimní stanoviště pro balkonovky

Na lepší průchod světla k rostlinám myslete i při zřizování prostor, kam umístíte balkonové rostliny na přezimování. Háklivé na chladné počasí jsou zejména polokřovité kopretiny, muškáty, durmany či citrusy – takže ty musí domů mezi prvními. Naopak o něco déle mohou venku zůstat například palma žumara, fíkovníky, olivovníky či oleandry, protože ty ani teploty kolem -5 °C neporazí.

Při zařizování prostor, kde nemrzne, si nejprve promyslete, jak rostliny rozmístíte. Pokud jich domů z balkonu budete stěhovat hodně, připravte jim dostatek místa – rozestavit se dají na různé stoly, židle a stojany. Zimní stanoviště by též mělo být čisté, aby se do rostlin nedostaly zárodky chorob.

Stejně tak si ujasněte, jak budete tyto prostory větrat. Samozřejmě všeho s mírou, protože balkonovky přece jen musí být přes zimu v teple. Je třeba tedy také řešit systém vytápění zimního stanoviště. Existuje však jednoduchý trik, jak na topení u přenosných rostlin ušetřit: jejich květináče podložte polystyrenem a dokola je obalte bublinkovou fólií, suchým listím nebo slámou.

Zalévání zazimovaných rostlin

Pro zalévání zazimovaných rostlin si připravte dostatek nádob určených k zalévání. Ty pak vždy předem naplňte vodou a nechte odstát, aby se ohřála na správnou teplotu. V žádném případě však rostliny nepřelévejte, neboť platí, že čím chladněji je, tím méně vody potřebují.