Připravujeme pergoly a balkony na léto
Není důležité, zda máte velkou pergolu nebo jen balkon, oba tyto prostory si zaslouží po zimě pozornost a péči. Na co byste neměli zapomenout abyste je mohli celou letní sezónu užívat?
Zkontrolujte podlahu a nábytek, nezapomeňte na stínění a oživení prostoru zelení.
Začněme pěkně od podlahy
Pokud máte na balkoně nebo pergole dřevěnou podlahu, zkontroluje, zda se nějaký díl neuvolnil. Podlahu pergoly, která ústí do zahrady rychle vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe, který je účinnější než zahradní hadice. Tlak vody vyčistí opravdu skoro vše. Na balkoně použijte kbelík s vodou a hadr. Pokud plánujete novou podlahu a ta původní je sice stará, ale zpevněná, můžete nová prkna nebo dlažbu instalovat na tzv.terče. Dlažba na terčích je vhodná pro ty, kteří mají rádi pořádek. Pod ni totiž schováte kabely a pokud se nějaký díl poškodí, je velmi snadné ho vyměnit. Další praktickou stránkou je výměna vlastně celé podlahy.
Ochrana před sluncem
Asi nejpoužívanější ochranou před sluncem je stále slunečník a nebo markýza. Pokud máte přes zimu slunečník schovaný, není třeba se obávat jeho poškození. Jen jej vynesete ven, umístíte do stojanu a je hotovo. Některé typy se dají upevnit na zábradlí. Markýzy bývají venku celoročně, proto je dobré po zimě zkontrolovat pevnost spojů a vyčistit je. Markýzu roztáhněte a na čištění látky použijte vodu se saponem a houbičku nebo kartáček. Pak nechte řádně uschnout. Pokud na markýze zůstanou fleky, použijte bezbarvou umělohmotnou gumu, na mastné fleky hadřík namočený v technickém benzínu. Na trhu jsou dostupné markýzy, které ochrání látku v době, kdy ji nepoužíváte – navine se na hřídel v ochranném boxu, který je nainstalován na fasádě domu.
Zahradní nábytek
Nábytek venku prohlédněte, zbavte prachu. Dřevěný nábytek ošetřete přípravkem k tomu určeným a zkontrolujte pevnost spojů. Pokud přemýšlíte o novém zahradním nábytku, již několik let frčí trend, že venku si to lze zařídit jako uvnitř. To znamená, že místo klasických zahradních židlí a stolu se můžete poohlédnout po venkovních sedačkách nebo exteriérových barových sestavách. I na malý balkon můžete umístit lavici se středovým dílem, který po vysunutí slouží jako stoleček. A nebo skládací nábytek. Ten je velice praktickým na malý prostor.
Zelená
Na tradiční balkonové rostliny je ještě čas, stejně tak na přesun letních druhů nebo pokojových květin ven. Obecně se doporučuje dávat je ven až v druhé polovině května. Ale už teď si na ně můžete vymezit prostor. V dubnu můžete na balkony a pergoly dát třeba macešky, hyacinty, narcisky, sedmikrásky…V dubnu je také vhodná doba na pořízení nových pěstebních nádob. Buď můžete volit keramiku – tam květiny dobře dýchají, kámen – ty jsou zase stabilní, dřevo – je třeba impregnovat a nebo plastové nádoby.
Piknik
Až budete mít vše připravené, nic nebrání tomu abyste si venku dali snídani, oběd nebo večeři. Po zimě je to příjemná změna. Teplotu pokrmů zajistí termo obaly a samotné jídlo připraví gril. Pokud máte elektrický gril, nemusíte řešit uhlí nebo dřevo, dým nebo popel, stačí mít pouze přivedenou elektřinu. Ke grilu se hodí i pojízdný servírovací stolek. A pokud se trochu ochladí, pořiďte si přenosné topidlo nebo hřejivou deku.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz