Zlevněte si OKAMŽITĚ vše o 3 % s naším vánočním kupónem  vanoce24  použijte ho v košíku

Doprava zdarma
nad 8999 Kč
Po–Pá (9:00–17:30) Kontakty
Doprava zdarma nad 8999 Kč

Péče o nábytek


Vytvořeno: 12. 11. 2019
0 komentářů
Kategorie: Péče o nábytek

 

Pečovat o dřevěný nábytek zvládne každý. A pokud to budeme dělat pravidelně, odměnou nám bude jeho dlouhá životnost a krásný vzhled.

Někdo si může myslet, že dřevěný nábytek stačí jednou za čas zbavit prachu. Není to tak. Každé dřevo má své specifické vlastnosti a i údržba se liší. Přiblížíme vám držbu jednotlivých druhů dřeva včetně toho exotického.

Jak na masiv?

Konečnou povrchovou úpravou masivu je buď lak, vosk nebo olej. Masivní nábytek je dobré udržovat pravidelně každý týden. Nejlépe navlhčeným hadříkem lehce otřít a osušit. To se týká především lakovaného masivního nábytku. U voskovaného pozor na zašpinění, špína se do vosku zatáhne a pak už pomůže jen přebroušení a nové voskování. Tento povrch vyžaduje také pravidelné čištění, ideální na to jsou spreje na nábytek se včelím voskem. Hadřík musí být čistý. Spreje určené přímo na nábytek jsou vhodné i na lakovaný masiv. 

 

 

Vodou? Ano, ale opatrně

Dřevo, ať už je to masiv, lamino, dýha je na vodu hodně citlivé. Pokud ji k údržbě dřeva používáte, je důležité si hadřík důkladně vyždímat a čištěný povrch pak osušit suchým hadříkem nebo utěrkou. Voda rozhodně na dřevu nesmí zůstat delší dobu, hrozí poškození i lakovaného povrchu. A tak jako si dřevo příliš nerozumí s vodou, nerozumí si ani s drsnými houbičkami, abrazivními čistícími prostředky a chemickými čistidly. Ideální je proto mýdlová voda.

Jak už jsme zmínili, existují speciální čistící prostředky přímo na dřevo. Jsou to různé sprejem s voskem i bez, s vůní i bez vůně. Tyto prostředky před samotným čištěním nastříkejte nejprve na hadřík, nikdy ne přímo na dřevo. Před prvním použitím je dobré zkusit reakci na dřevě na neviditelném místě. 

A co lamino?

Lamino je stále nejpoužívanější materiál na nábytek. Je odolné, hned tak se nepoškrábe a nábytek z něj je cenově dostupný. Nemá ovšem rádo vodu a vlhkost. Jelikož hrany lamina jsou nažehlované, pokud se do nich dostane voda nebo vlhkost, hrany se odlepí. Na laminu tedy prach a nečistoty utírejte prachovkou nebo jen navlhčeným hadříkem. Opět je lepší vysušit suchou utěrkou. 

Dýha

Dýha je vlastně tenký plát masivního dřeva, který se používá na vrchní část nábytku. Takže stejně jako masiv nemá příliš ráda vodu. Pokud dojde k poškození povrchového laku, může se poškodit i horní vrstva dřeva pod ním. K údržbě tedy opět postačí vlhký hadřík.

Exotika

Exotické dřevo se nejčastěji používá na výrobu nábytku do koupelen nebo na zahradu. A to pro jeho odolnost vůči vodě a vlhku. Většinou se prodává bez povrchové úpravy, proto se doporučuje pravidelná impregnace. K tomu jsou určené oleje pro tvrdá dřeva. Ty nanášejte štětkou nebo hadříkem ve směru dřevěných vláken. Poté nechte vpít. Můžete nanést i více vrstev. Pravidelnou údržbu zase provádíme vlhkým hadříkem. 

Olej jako povrchová úprava

Už jsme tu tento povrch zmiňovali. Olej se nanáší na dražší nábytek z masivu. Pokud máte tento nábytek doma, je vhodné na něj jednou ročně aplikovat vyživující přírodní olej. U zahradního nábytku se doporučuje alespoň třikrát za rok. Před samotnou aplikací oleje důkladně nábytek očistěte od prachu a jiných nečistot a olej nanášejte v několika vrstvách. Nechte důkladně zaschnout a zbytky setřete hadříkem. Pokud je nábytek poškrábaný, jemně ho přebruste smirkovým papírem a poté napusťte olejem.