O potahových látkách
Potřebujete poradit s výběrem potahové látky tak, aby seděla do požadovaného interiéru? Provedeme Vás tímto tématem tak, aby byl výběr pro Vás co nejjednodušší. Barvy ale necháme čistě na vaší fantazii!
Základní dělení potahových tkanin je podle skupiny namáhání (ČSN EN 14465)
Do těchto skupin se čalounění dělí podle poču otáček MD (MARTINDALE), což je zkouška oděru (počet cyklů sednutí, které látka vydrží).
Skupina A - náročné použití ve veřejných sektorech - MD > 35.000
- V této skupině jsou všechny textilie vhodné pro všechny typy nábytkářského použití pro veřejné prostory s vysokou intenzitou namáhání (restaurační nábytek, nábytek pro sály, kina, divadla, čekárny a podobně)
Skupina B - náročné použití v domácnosti - 20.000 < MD < 35.000
- V této skupině jsou textilie určené pro náročné použití v domácnosti, tj. pro celodenní užívání a textilie určené pro běžné používání ve veřejných prostorech
Skupina C - běžné použití v domácnosti - 10.000 < MD < 20.000
- V této skupině jsou zahrnuty textilie pro většinu čalounických stylů pro všeobecné použití v domácnosti
Skupina D - nenáročné použití v domácnosti - 5.000 < MD < 10.000
- V této skupině naleznete textilie o nižší plošné hmotnosti, textilie s flotáží (tj. s neprovázaným úsekem nitě ve tkanině nebo pletenině), které jsouvhodné pro nenáročné použití v obývacích pokojích. Nedoporučují se tyto látky pro trubkové konstrukce.
Skupina E - příležitostné použití v domácnosti - MD < 5.000
- V této kategorii jsou textilie vhodné jen pro očalounění, které se používá jen občas. Textilie nejsou vhodné na očalounění područek, knoflíků, lemů a vůbec měkkého čalounění. Nejsou vhodné pro trubkové konstrukce.
Počet otáček je vždy orientační, závisí na konkrétním materiálu (plyš, žinilková tkanina, ...). Je proto vhodné si pro konkrétní případy prostudovat výše uvedenou normu ČSN EN 14465, kde jsou uvedené konkrétní hodnoty pro jednotlivé druhy a kategorie látek.
Výrobci látek můžou uvádět další měřitelné hodnoty:
Stálost na světle - měří se od 1 do 5, kdy 5 je nejvyšší stupeň stálosti - čím vyšší číslo, tím méně čalounění časem bledne na světle.
Pilling - vytváření žmolků - škála 1-5, kdy nejvyšší číslo znamená nejmenší pravděpodobnost vytváření žmolků (odstraňují se odžmolkovačem)
Fuzzing - vytváření krátkých chloupků (odstraňují se vysáváním)
Dále můžou mít potahové látky přidané hodnoty, jako je například obsah teflonu, díky kterému je látka odolnější, odpuzuje např. vodu při polití. U vybraných látek pro náročné využití též můžete najít údaj o nehořlavosti nebo možnosti čištění vodou - AQUACLEAN.
OBECNÝ NÁVOD K OŠETŘENÍ A ZPŮSOBU POUŽITÍ TKANINY
Doporučeno výrobci nábytkových a dekoračních látek, ale vždy je nutné se řídit pokyny u konkrétního čalounění
- Nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, což prodlouží životnost potahovin.
- Potahové látky ošetříme běžnými šamponovacími prostředky rozpustnými ve vodě, nikdy nepoužívejte vodu horkou nebo páru.
- Při čištění je nutné používat měkkou houbu či šamponovací hubici - látky nenamáčet, nanášet pouze pěnu, pod tkaninou je čalouněná výplň,kterou můžeme čištěním porušit.
- V případě vlasových potahových textilií stíráme pěnu jedním směrem - po vlasu - vyždímaným hadříkem.
- Skvrny vzniklé např.politím je nutné okamžitě odstranit.
- Skvrny netřeme, pouze odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek.
- Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem.
- Při čištění nepoužívejte ropné chemické produkty (čističe skvrn, benzín na čištění, chloretylen apod.) ani líh a lihové čističe.
- Nenechávejte na tkaninu působit drsnými předměty či drápky domácích zvířat.
- Na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným jemným vysáváním hubicí bez kartáče, nesmí se používat silné vysavače na vysávání a čištění koberců.
- Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje používání závěsů, žaluzií apod., aby se zabránilo vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. I když dnešní potahové látky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje žádná látka, která by snesla přímé sluneční světlo, aniž by nevybledla.
- Extrémní pocení, kožní maz, kyselina mléčná, která je obsažena v některých kosmetických přípravcích, mohou zničit barevný pigment bavlněných vláken a způsobit vyblednutí. Podobně citlivá mohou být i různá syntetická vlákna, ze kterých se moderní potahové látky vyrábějí.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz