Kuchyňská linka a její uspořádání
Pokud se necítíte dobře ve vaší kuchyni? Možná je to tím, že její uspořádání není zvoleno úplně vhodně. Kuchyňské linky mají několik základních tvarů. Nejčastěji jsou to tvary písmene U, L a I. Každý má své pro a proti.
Konkrétní tvar linky vychází většinou z možností rodiny a velikosti prostoru, ve kterém bude linka stát.
Pravidlo trojúhelníku
Aby bylo vaření v kuchyni co nejpohodlnější, vyplatí se dodržovat určitá pravidla. Jedním z nich je pracovní trojúhelník. To znamená, že zóny na vaření, skladování a mytí by měly tvořit trojúhelník jehož obvod by neměl být větší než 6 metrů. Velice vhodné řešení je, když máte pracovní plochu mezi sporákem a dřezem.
Rovná kuchyňská linka
U tohoto tvaru pravidlo trojúhelníku dodržet nelze, proto je dobré zvolit takovou, která nebude ani moc dlouhá ani moc krátká. Nejkratší by měla mít zhruba 3 metry.
Písmeno L
Tento tvar je praktičtější v tom, že i když bude jako celek 5 - 6 metrů dlouhá, díky uspořádání se tam budete pohodlně pohybovat. Kratší část by neměla mít méně než 1,2 metru. Pokud chcete využít i roh, můžete do této části umístit rohovou skříňku s otočným nebo výklopným systémem. V rohu můžete mít i skříňku na větší hrnce, je tam většinou dost místa. Do horní části můžete dát skříňku z jedné strany až ke zdi a otevírání volit buď výklopem nebo roletkou.
Písmeno U
Kuchyňskou linku tohoto tvaru můžete umístit do panelákové kuchyně, ač se zdá, že je vhodná pouze do většího prostoru. Takto tvarovaná kuchyňská linka se využívá v místech, v nichž se kuchyně spojuje s obytnou částí. Jedno rameno totiž funguje jako předěl mezi těmito prostory.
Ostrůvek
Kuchyňský ostrůvek je výborné řešení, jak zvětšit úložný prostor a pracovní plochu. Může být i varný. Samotný ostrůvek lze také udělat vyšší, čímž vznikne barový pult, pro někoho elegantnější řešení.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz