Renovace nábytku - jak na to?
Renovace starého nábytku není pouze praktickým úkolem, ale může být i tvořivým a osobním projektem. Pro mnohé z nás představuje renovace možnost přinést do domova nový dech a zároveň zachovat či obnovit historii konkrétního kusu nábytku. Někteří vnímají renovaci jako radostnou činnost, která jim umožňuje projevit svou kreativitu a vytvořit unikátní, na míru šité kusy nábytku. Na druhou stranu jsou tu i ti, kteří se do renovace pustí spíše z nezbytnosti, kdy jim starý nábytek může sloužit dál, pokud mu věnují trochu péče.
Nadšenci do renovace ocení nejen praktický rozměr této činnosti, ale také možnost oživení starých předmětů, které mohou mít pro majitele zvláštní emocionální hodnotu. Každý kus nábytku si nese svůj příběh, a při renovaci se může stát součástí naší vlastní životní historie. Důležité je vědět, jak na to, aby byl výsledek renovace esteticky příjemný a funkční.
První krok
Než začneme se samotnou opravou, nábytek dokonale očistíme suchým hadříkem, pak vlažnou vodou s octem nebo slabým mýdlovým roztokem. Necháme řádně vyschnout. Pokud je nábytek lakovaný, musíme nátěr odstranit. A to buď broušením a nebo opálením. Broušení je vhodné na hladké a jednoduché tvary. Brusku používáme na hrubé broušení, konečné úpravy děláme skelným papírem. Opalování pomocí opalovací pistole je vhodné na silné vrstvy laku a barvy. Pokud je nábytek zdobený drobnými ornamenty, je vhodné použít chemické odstraňovače nátěrů, např. organická rozpouštědla nebo louh.
Chemické odstranění
Pokud použijeme chemická rozpouštědla, postupujeme dle pokynů výrobce. Při použití je třeba postupovat opatrně a pečlivě, protože pokud dojde k nedostatečnému odstranění starého nátěru a rozpouštědla, nebude nám nový nátěr na dřevě držet. V případě louhu toto nehrozí, je třeba ale přísně dodržovat bezpečnost při použití. Louh lze koupit v granulích nebo už hotový roztok. Dřevo se tím polívá nebo omývá a roztok se dostane opravdu všude. Před dalším postupem necháme dřevo řádně vyschnout, může to trvat i několik týdnů. Po tomto způsobu odstranění musíme dřevo ještě přebrousit a očistiti od prachu.
Práce s louhem - upozornění
- při práci si chránit kůži, sliznice
- používat venku, při práci v místnosti intenzivně větrat
- nepoužívat v přítomnosti dětí
- u kusů, jejichž části jsou slepené klihem pozor - louh lepidlo odstraní a může se stát, že se nám nábytek doslova rozpadne
Další postup
Když jsme odstranili starý nátěr, prohlédneme celý kus. Pokud je potřeba, zatmelíme drobné trhlinky, dírky a jiné nerovnosti na povrchu. Dle potřeby vyměníme větší poškozené části jako jsou například madla, nožičky, případně dodáme chybějící díly. To si můžeme nechat vyrobit u truhláře a nebo zakoupit ve specializované prodejně. Zároveň ošetříme nábytek proti plísním a houbám.
Povrchová úprava
Po nezbytném ošetření proti škůdcům už bychom měli mít jasno, jaká bude finální podoba nábytku. Ten můžeme pouze natřít bezbarvým lakem, krycí barvou a nebo namořit. U moření nám zůstane viditelná struktura dřeva. Můžeme ale použít i jiný způsob. A to olejování nebo voskování. Oba tyto typy povrchové úpravy jsou v současné době velmi populární.
Lakování
Abychom docílili opravdu dobrého výsledku, musíme použít kvalitní lak, a to nejen základní, ale i koncový. Zvolit můžeme buď vodou ředitelný a nebo na bázi rozpouštědel. Pokud se jedná například o desku stolu, zde je dobré vybrat lak nebo mořidlo i podle pružnosti, tvrdosti i odolnosti proti chemikáliím. Základní nátěr nanášíme plochým štětcem nebo válečkem. Svrchní barvu nebo lak nanášíme ve dvou až třech vrstvách. Každou vrstvu ještě zlehka přebrousíme skelným papírem.
Olej nebo vosk
Olej patří vedle laku k tradičně používaným prostředkům na ochranu dřeva. Při aplikaci velmi záleží na množství naneseného oleje. Pokud není první vrstva dostatečná, může se nábytek rychleji špinit a následně hůře čistit. Po správném nanesení oleje vytvoří na povrchu nábytku sametový film. Olej je vhodný na tmavé druhy dřevin. Jestliže chceme natřít světlé dřevo, je nutné ho pravidelně a pečlivě udržovat, nečistoty jsou na něm víc vidět. Olejovaný nábytek má tu výhodu, že při poškození ho snadno přetřeme nebo vyleštíme.
Voskování je nejstarší způsob povrchové úpravy dřeva. Voskovaný nábytek stále mění svůj vzhled ať už působením světla nebo doteky. Vzniká tak neopakovatelná patina. Voskování je náročnější na provedení. Pokud se pro něj rozhodneme, použijeme v první řadě plnidlo pórů, obrousíme jemným papírem. Pak nanášíme samotný vosk krouživými pohyby. Obvykle stačí dvě až tři vrstvy.
Při renovaci nábytku nezapomeňte na detaily
Důležitým aspektem renovace je také péče o detaily. Omlazený nábytek může získat nový lesk díky kovovým doplňkům, novým madlům či jiným dekoračním prvkům. Zároveň je dobré věnovat pozornost konstrukci nábytku – zajištění stability a funkčnosti je klíčové pro dlouhou životnost.
Dejte nábytku s drobnou vadou druhou šanci
Nábytek II. jakosti často zahrnuje kusy s drobnými vadami nebo kosmetickými nedostatky, které však nemají vliv na jejich funkčnost. Může se jednat o oděrky, škrábance nebo jiné estetické nedokonalosti, které lze snadno napravit.
Jednou z výhod nákupu nábytku II. jakosti je nižší cena ve srovnání s novým nábytkem. To poskytuje příležitost pro úsporu peněz a zároveň umožňuje vlastníkům projevit svou kreativitu při renovaci. Renovace takových kusů nábytku může být vzrušujícím projektem, který vede k vytvoření jedinečného kusu nábytku přizpůsobeného vlastnímu vkusu a stylu.
Renovace starého nábytku tak může být jakýmsi spojením minulosti a přítomnosti. Může sloužit jako prostředek k vyjádření osobní kreativity a zároveň pomoci prodloužit životnost a význam starým předmětům. Ať už je renovace motivována radostí z tvoření či nezbytností, jedno je jisté – umění oživovat starý nábytek přináší do našich domovů nejen nový vzhled, ale i jedinečný příběh.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz