Jak správně pečovat o nábytek
Každý materiál i povrchová úprava nábytku vyžaduje individuální péči. Masiv, lamino, dřevovláknité desky. Víte jak udržovat právě ten váš? Máme pro vás několik praktických rad.
Údržba nábytku patří jednou za čas k pravidelnému úklidu domácnosti. Dobře udržovaný dřevěný nábytek pěkně vypadá mnoho let. V dnešní době je povrchová úprava nábytku na údržbu téměř nenáročná. Ale každý typ povrchu vyžaduje trochu odlišný přístup v péči.
Masiv
Masiv je stále oblíbený materiál. A pokud je nábytek z něj lakovaný, jeho údržba je snadná, protože už samotný lak dřevo chrání. Proto na něj stačí vlhký hadřík a je dobré ještě plochu nakonec setřít suchou utěrkou. Pokud tento způsob nezabere, můžete použít průmyslově vyrobený přípravek. Ten však nikdy neaplikujte přímo na dřevo, ale nejprve na hadřík, a pak až na samotný nábytek. Nikdy nepoužívejte přípravky s organickými rozpouštědly. Lak by se mohl rozleptat. Na masivní nábytek nikdy nepoužívejte leštěnky s příměsí olejů. Na voskovaný nábytek stačí mírně navlhčený hadřík. U této povrchové úpravy hrozí zanesení nečistoty přímo do vosku, proto je lepší ho udržovat častěji. Abrazivní přípravky nepoužíváme nikdy, povrch nábytku by se poškrábal. Pokud chcete mít váš nábytek dlouho pěkný, nejlepší je prevence. Tzn. nestavět hrnečky s horkými nápoji nebo mokré nádobí přímo na dřevo - používat podtácky. A pokud už se stane nějaká nehoda, okamžitě povrch nábytku osušit.
Lamino
Tento materiál je stále velmi oblíbený. Je to vlastně dřevotřísková deska potažená laminovacím papírem zalitá melaninovou pryskyřicí. Na rozdíl od masivu není lamino tak náročné na údržbu. I strukturovaný povrch se snadno čistí. Není dobré ho ale moc máčet, moc vody by i laminový nábytek nevratně poškodilo. Na nečistoty stačí vlhký hadřík nebo čistící prostředky na lamino. Pak dobře vysušit. Nepoužívejte, stejně jako u masivu, abrazivní čističe.
Dřevovláknité desky
To jsou většinou dvířka u kuchyňských linek. Tento materiál je pevnější a odolnější než lamino, ale také dražší. Platí ale stejné zásady - vlhkost se nesmí dostat k jádru desky. Používat zase jen vlhké nebo suché utěrky, v případě většího znečištění opravdu měkký a jemný kartáček.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz