Jak se správně saunovat?
Každý z nás byl určitě už někdy v sauně. Před návštěvou je důležité dodržovat určitá pravidla, která si zde připomeneme. Teď právě nastává doba, kdy je vhodné se saunováním začít.
Saunování ve finské sauně
Správné saunování má pozitivní vliv na odbourávání stresu, na pročištění organismu a celkově na uvolnění těla i mysli. Jaké jsou tedy zásady, které je nutné dodržovat? Tak především je to očista těla před samotným vstupem do sauny. To znamená osprchovat se teplou vodu a řádně se osušit. Do sauny nevstupujeme mokří. Další pravidlo – odložení všech šperků. Při vysoké teplotě by vás mohli nehezky popálit. Do sauny vstupujeme samozřejmě bez plavek, pouze s prostěradlem. Nahota má prozaické důvody – tělo se lépe potí. Další zásada, kterou je dobré dodržet, je vyvarování se alkoholu nejen před samotným saunováním, ale hlavně během něj. Zapomeňte také na „lačný“ žaludek a člověk by neměl být ani přecpaný k prasknutí. Volíme zlatou střední cestu, třeba lehčí svačinu hodinu před samotným saunováním.
Rekordy nejsou potřeba
Po celou dobu, kterou člověk stráví v sauně, by se měl cítit příjemně. Proto je to individuální. Někomu stačí 5 minut, jiný vydrží doporučovaných 12 minut. Pokud vás při saunování začne pálit pokožka, boltce nebo bradavky, vyjděte raději ven. Stejně tak si můžete dobu postupně prodlužovat. V sauně vydržíte déle, pokud budete dýchat ústy a nikoli nosem. A nezapomeňte, že na spodních lavicích je teplota nižší – kolem 50 stupňů, kdežto na těch horních se blíží ke stovce.
Ideálně opakujte třikrát
Doba strávená v sauně uběhla a naše další cesta povede do sprchy, případně do kádě s vodou. Pokud volíte káď, nezapomeňte se před tím pořádně osprchovat a smýt pot. Po pocitech intenzivního chladu by se měl během několika desítek vteřin dostavit příjemný pocit a hned poté opět pocit chladu. Pak se zabalte do osušky, lehněte si na lehátko a krátce si odpočiňte. Optimum jsou tři cykly sauna-bazén-odpočinek.
Tekutiny a svačinka
Už během odpočinku je důležité doplňovat tekutiny, protože potem odchází z těla minerální látky, zejména sodík a draslík. Nejlepší je tedy pít minerální vodu. Po skončení saunování si dejte banán nebo broskve. Díky nim se do těla vrátí vápník i hořčík.
Infrasauna – jak se saunovat
Pokud máte rádi pohodlí a nechce se vám cestovat za saunováním, můžete si pořídit saunu domů. A to infrasaunu. Zde je několik zásad, které je třeba dodržovat při návštěvě infrasauny. Přeci jen se od klasické finské sauny tyto zásady liší. Před samotným vstupem do infrasauny je dobré ji pustit na plný výkon a v tomto režimu ji nechat 2-3 minuty. Pak vstoupíme dovnitř. Jak se bude sauna zahřívat, bude se postupně i zvyšovat teplota našeho těla. Nemusíme tedy čekat, až se infrasauna zcela prohřeje. To je, oproti finským saunám, výhoda.
Infračervené záření
Podstata tohoto záření je, že důkladně prohřívá tkáně do hloubky 4-5 cm. Tím se vyvolává pocení již při nízkých teplotách. Tuto vlastnost ocení především ti, kterým velké teplo nedělá dobře. Infrasaunování je možné absolvovat již při 40 stupních. V infrasauně bychom měli pobývat vsedě, se zářiči nasměrovanými do oblasti zad.
Masírování
V infrasauně bychom se měli pořád masírovat a otírat. Tím se zvyšuje pocení a tedy vyplavování škodlivin z těla. Pokožka je hladká a dobře prokrvená. K masírování jsou vhodné různé peelingové rukavice, kartáče. Dobře poslouží i kvalitní ručník.
Relaxace
Po skončení saunování v infrasauně je dobré 10 – 15 minut počkat až se tělo dopotí a doběhne léčebná terapie. Klidně můžete v sauně sedět při Teprve potom se osprchujeme vlažnou vodou bez použití šamponu, mýdla nebo jiných mycích prostředků. A stejně jako po saunování ve finské sauně, je důležité doplnit tekutiny
Saunovat se nechodíme bezprostředně po namáhavém cvičení nebo při nachlazení.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz