Jak renovovat židle
Pokud máte doma starou židli, nebo jste na půdě objevili staré křeslo a rádi byste měli tento kousek ve svém interiéru, nebojte se renovace. My vám popíšeme, jak na to.
Renovovat se dá v podstatě každý nábytek. Záleží, na co si troufnete. My se podíváme na renovaci židlí, a to i těch s čalouněním.
Jak začít?
U čalouněným židli nejprve oddělíme tyto dvě části, sedák od rámu. K tomu vám budou stačit kleště, protože staré polstrování je většinou připevněno jen hřebíčky. Dřevěný rám musíme obrousit smirkovým papírem. Při silnějším nátěru použijte barvožrouta a špachtli. Pokud je dřevo poškozené, použijte tmel, nechte ho dobře zaschnout a znovu přebruste. Nezapomeňte dotáhnout šroubky. Samotné moření nebo lakování už je hračka. Některé vodou ředitelné lazury se musí roztírat pouze jedním směrem, to kdybyste chtěli zrenovovat třeba skříň, nebo stůl. Po nanesení jedné vrstvy této lazury se nábytek znovu přebrousí a poté znovu natře. Po takovém nátěru je pak dřevo krásně sametové.
Pokud je židle rozklížená, nejlepší je ji rozebrat, vyspravit poškozené díly a znovu sestavit dohromady.
Čalouněný sedák
Po odstranění původního polstrování vám zůstane dřevěný rám. Pokud má dole pod sedákem podpěrné gumy, vyměňte je také. Pak přijde na řadu molitan. Výšku volte podle sebe. Molitan by měl mít asi 1 centimetr přesah. Spodní část molitanu přisponkujte k rámu židle, přebytečný molitan ořízněte. Dále přichází na řadu látka. Těch je v dnešní době na trhu nepřeberné množství, takže si každý přijde na své. Látku tedy ustřihneme podle tvaru molitanu, nebo, pokud máte původní čalounění, vystřihněte novou látku podle něho. Pozor, s přesahem alespoň 10 -15 centimetrů. Pak ji sponkovací pistolí připevníme k molitanu. Při této činnosti buďte opatrní. Látku připevňujte postupně do kříže. Tím si vytvoříte záchytné body a látka bude správně vypnutá. Přebytečnou látku ořízněte nebo odstřihněte nůžkami. Nový sedák, případně i opěrák, připevňujte k rámu až po úplném zaschnutí nátěru. Jestliže má židle na čalounění ozdobné hřeby, i ty se dají nahradit novými. Případně očistěte ty původní a dejte je zpět.
Čemu se vyhnout
Snažte se vyvarovat nevratným zásahům. Třeba zkrácením nohou nebo opalováním starého nátěru, které zanechá nevratné stopy. Starý nábytek by neměl nikdy vypadat jako nový. A i když třeba staré houpací křeslo už neplní dostatečně svoji funkci, je to krásná a originální dekorace interiéru.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz