Jak, čím a kdy ošetřit zahradní nábytek
Do léta je sice ještě daleko, ale už nyní můžete zkontrolovat svůj zahradní nábytek, v jaké kondici je po zimě. A pokud už nevypadá jak nový, určitě se dá jeh vzhled vylepšit. Důležité totiž je, pečovat o něj, jakmile ho koupíme.
Pokud nechcete mít na zahradě plastový nábytek, za ten dřevěný si mírně připlatíte. Pokud ovšem zvolíte kvalitní zahradní nábytek a budete se o něj dobře starat, vydrží vám desítky let.
Nábytek z tuzemských dřevin
Při koupi nábytku z borovice, dubu nebo smrku si zjistěte, zda je ošetřen lazurou nebo impregnací. Lazura je tenká vrstva poloprůhledné barvy, která se nanáší na předchozí barevné vrstvy. Ty skrz ní prosvítají a vytváření tak nové odstíny. Bývá to světlostálá, vodě odolná barva s UV filtrem a nelepivým povrchem, která umožňuje regulaci vlhkosti dřeva. Pokud se rozhodnete pro koupi zahradního nábytku bez povrchové úpravy, musíte ho nejprve ošetřit impregnačním nátěrem, poté můžete nalakovat bezbarvým lakem nebo použít tónovací lazuru. Pokud už nábytek máte a potřebuje jen renovaci, musíte alespoň částečně obrousit stávající nátěr a znovu nanést vrstvy lazury. Počet vrstev zálež na typu lazury, postupujte vždy podle pokynů výrobce.
Na dřevo olej, lak, lazura
O lazuře jsme se již zmínili. Oleje jsou vhodné pro evropské dřeviny jako je smrk, borovice, dub, modřín, ale i pro exotické dřeviny jako je teak, mahagon, eukalyptus. Jsou to většinou přírodní přípravky, které se rychle vpijí do dřeva, chrání ho před UV zářením i nepřízní počasí. Nehodí se ovšem na lakované povrchy. Další možností ošetření je lak na dřevo. Laky samozřejmě pro exteriérové použití. Na trhu jsou buď akrylátové (ředitelné vodou) nebo syntetické, ty potřebují ředidlo. Pokud nanášíte několik vrstev, musí lak dobře proschnout, jinak hrozí odlupování.
Zahradní nábytek z exotických dřevin
Zahradní nábytek z exotických dřevin je mnohem odolnější než ten z borovice nebo smrku. Pyšní se svou dlouholetou životností a pravidelnou údržbou vám vydrží desítky let jak jsme již zmiňovali výše. Nábytek z exotického dřeva je na údržbu poměrně nenáročný. Nemusíte ho brousit, stačí vám pouze jeden přípravek, a to speciální impregnační olej. A to buď teakový nebo alternativní olejové impregnace. Výhodou těchto bezbarvých olejů je, že nemusíte řešit případné ukápnutí, všechen olej se totiž do dřeva vsákne a nezanechá žádné mapy nebo kapičky. Tyto oleje se prodávají i ve spreji. Olej pronikne hluboko do dřeva. Výrobci doporučují nábytek olejem ošetři alespoň jedenkrát ročně. K impregnaci exotického dřeva použijte vždy jen prostředky na toto dřevo určené. Jinak by se nátěr mohl začít loupat.
Teakový zahradní nábytek: medový nebo stříbrný?
Samostatnou kapitolou je péče o teakový nábytek. Pokud ho chcete mít s patinou, lze ho nechat bez údržby. Medová barva se časem změní na stříbrnou. Pokud ale chcete medové zabarvení zachovat, musíte použít teakový olej nebo moderní přípravky. U oleje pozor! Časem ztmavne a lepí se na něj nečistoty. Proto je třeba povrch lehce očistit brusnou houbičkou a pak nanést novou vrstvu oleje. Sázíte-li na moderní přípravky, použijte moderní přípravky na vodní bázi. Teak cleaner nábytek snadno vyčistí, Teak protector ho dlouhodobě ochrání. V porovnání s teakovým olejem udrží původní barvu až několikanásobně déle. A navíc jsou tyto přípravky ekologické. Zabraňují také vzniku plísní. Pokud se tedy rozhodnete pro nábytek z teaku, nechte ho stát minimálně týden venku aby trochu vybledl. Pak ho ošetřete protectorem. Pokud už máte takový nábytek na zahradě nějakou dobu, vyčistěte ho cleanerem, ten oživí barvu. Pak naneste protector. Stejně postupujte, jestliže jste doposud nábytek ošetřovali olejem.
Jak ošetřovat plastový zahradní nábytek?
Ošetřování plastového zahradního nábytku je důležité pro zachování jeho vzhledu a odolnosti vůči povětrnostním vlivům.
-
Pravidelné čištění: odstraňte prach, nečistoty a povětrnostní znečištění pravidelným čištěním. Můžete použít měkkou houbu nebo hadřík namočený v mýdle a vodě. Vyvarujte se použití drsných houbiček nebo kartáčů, které by mohly poškodit povrch.
-
Mýdlová voda: pro běžné čištění smíchejte tekuté mýdlo nebo tekutý detergent s teplou vodou. Tuto směs použijte k otírání nábytku a poté ho opláchněte čistou vodou.
-
Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům: nepoužívejte silné chemické čisticí prostředky nebo abrazivní látky, protože mohou poškodit plastový povrch.
-
Sluneční ochrana: plastový nábytek může blednout a ztratit barvu pod vlivem slunečního záření. Pokud je to možné, umístěte nábytek do stínu nebo použijte ochranný prostředek s UV filtry.
-
Ochrana před povětrnostními vlivy: během nepříznivého počasí přeneste plastový nábytek dovnitř nebo použijte nepromokavý kryt.
-
Pravidelná údržba: kontrolujte nábytek pravidelně a opravujte případné škody. Drobné opravy mohou zabránit větším problémům v budoucnu.
-
Ochranné prostředky: existují také speciální produkty na ochranu plastových povrchů. Můžete zvážit použití vosku nebo speciálních nátěrových prostředků, které zvýší odolnost nábytku vůči povětrnostním vlivům.
Existuje bezúdržbový zahradní nábytek?
V podstatě bezúdržbový je nábytek z kovu nebo hliníku. Ten stačí otřít jen vlhkým hadříkem.
Ochranné plachty na zahradní nábytek
Kromě pravidelné údržby a ošetřování je využití ochranných plachet klíčové pro udržení zahradního nábytku v optimálním stavu. Tyto plachty mohou poskytnout další vrstvu ochrany před nepříznivými povětrnostními podmínkami a prodloužit životnost vašeho venkovního nábytku.
Materiál plachet
Vyberte plachty vyrobené z odolných materiálů, které jsou voděodolné a odolné vůči UV záření. Kvalitní polyesterové nebo nylonové plachty s polyuretanovým povlakem jsou často doporučovány pro vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům.
Správná velikost
Zajistěte, že plachta je dostatečně velká na to, aby zakryla celý nábytek. Plachta by měla být rovněž navržena tak, aby poskytovala potřebný prostor a nebyla natahována přes nábytek příliš těsně.
Použití
Používejte ochranné plachty pravidelně, zejména při nepříznivých povětrnostních podmínkách, jako jsou silné deště, sníh nebo prudké sluneční záření. Plachta bude fungovat jako bariéra proti vodě a sněhu, a zároveň ochrání nábytek před škodlivým UV zářením.
Dostatečná ventilace
Při používání ochranných plachet je důležité zajistit dostatečnou ventilaci pro zabránění kondenzaci a vzniku plísní. Vybírejte plachty s ventilačními otvory nebo zanechte několik volných míst, kde může vzduch proudit.
Opatrnost s větrem
Při používání plachet mějte na paměti, že silný vítr může plachtu poškodit nebo odstranit. Připevněte plachtu pomocí elastických popruhů nebo speciálních svorek, které ji udrží na místě.
Ochrana v zimě
V zimních měsících ještě více zdůrazněte používání plachet. Sníh a led mohou výrazně poškodit nábytek, a tak pokrytí speciální zimní plachtou může být prodlužujícím faktorem jeho životnosti.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz