I v malé kuchyni můžete vařit ve velkém
Chcete si pořídit novou kuchyni, ale máte malý byt? Nezoufejte. Rozhodně to neznamená, že by se nedala pěkně zařídit a že by vás v ní vaření nebavilo. V dnešní době se dá pořídit i mini kuchyně.
První krok
Nejdůležitější krok při pořizování malé kuchyně je návrh. Každý detail dobře promyslet a rozvrhnout tak, aby se využil každý centimetr plochy. To zajistí, že práce v ní bude příjemná a snadná. A samozřejmě i vzhled musí odpovídat vašim představám a finančním prostředkům. Z hlediska využití prostoru je nejvýhodnější kuchyňská sestava navržená a vyrobená na míru.
Každý volný centimetr
Dobře navrženou kuchyňskou linku poznáte podle velkého množství úložného prostoru. Jak už jsme zmínili, využití každého volného místa je v malé kuchyni klíčové. Horní skříňky můžete tedy protáhnout až ke stropu a uložit do nich věci, které používáte třeba jen jednou za rok. Na ukládání využijte i prostor pod spodními skříňkami a vytvořte další zásuvky, které se hodí třeba na uložení pečicích plechů. Chybí-li vám odkládací prostor při vaření například větších rodinných obědů, pořiďte si pojízdný odkládací stolek nebo zabudovanou výsuvnou pracovní desku. Místo klasických dvířek na skříňkách volte posuvné.
Barvy
V malých prostorách více vyniknou světlé barvy. Prostor pěkně provzdušní. Světlé barvy volíme především pro kuchyňskou linku. Oblíbená je stále bílá, smetanová, šedá. Barvy v matu i lesku. Pokud zvolíte tmavší odstín na stěny, místnost se prodlouží. Světlé stěny a tmavší strop místnost opticky zvýší a dvě různé barvy na stěnách vedle sebe prostor otevřou. Stísněné prostory prosvětlí také skleněná dvířka skříněk, které umístíme do horní části linky. Podobně fungují také otevřené police. Obecně ale funguje, že čím je místnost menší, tím by v ní mělo být odloženo méně věcí na viditelných místech.
Uspořádání
V malé kuchyni nebudete mít asi možnost utvořit si jednotlivé kuchyňské zóny, přesto se však snažte ukládat potraviny prakticky, všechny pohromadě. Nejlépe v blízkosti lednice a potravinové skříně. Vedle by měla být pracovní plocha, z níž budete mít k uloženým potravinám blízko. A na druhé straně i k jejich tepelné úpravě. Varnou desku neumisťujeme na frekventovaném místě nebo ke dveřím, ale ani pod okno. Úložné prostory plánujte pečlivě. K horním skříňkám se více hodí výklopná dvířka, dost úložného prostoru poskytne rohová skříňka. U dřezu volte ten s odkládací plochou, vznikne vám další místo navíc. V malé kuchyni se určitě vyplatí mít vestavěné spotřebiče. Jsou sice dražší oproti těm volně stojícím, ale v malém prostoru praktičtější. Díky možnosti vestavění zmizí nečistoty ve spárách nebo usazený prach v okolí spotřebiče. Vestavěné se dnes dělají téměř všechny spotřebiče – trouby, sporáky, myčky, lednice, mikrovlnné trouby, digestoře a další. Pokud máte opravdu malou kuchyňku a navíc máte třeba jen partnera, můžete si místo grilu nebo stolní pečicí trouby pořídit remosku. Ta nahradí gril, pánev, zapékací mísu. Na trhu se dají sehnat i multifunkční spotřebiče, například sporák, varnou desku a myčku v jednom.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz