Dejte svému interiéru pozitivní energii pomocí Feng Shui
Vstupní hala, předsíň, ale i jednotlivé místnosti mají svoji energii a o tu je třeba se různými způsoby starat. Pojďme se podívat, jak na to.
V každé místnosti v domě nebo bytě převládá jiná energie. Záleží na sektoru ve kterém se místnost nachází, a také na účelu, který má místnost plnit. Důležitou roli hrají i světové strany a množství a intenzita světla, které do místnosti v danou dobu dopadá.
Ming Tang
Ještě jste se s tímto názvem nesetkali? Ming Tang je prostor těsně před domem a oblast hlavního vchodu. Je to velmi důležité místo, protože vysílá mnoho signálů do okolí. Příchozí si totiž vytvoří první dojem o tom, co se skrývá uvnitř bytu nebo domu. Je určitě dobré tento prostor zbavit rušivých elementů aby působil čistě a příjemně. Do prostoru Ming Tang patří předzahrádky, garážová stání, ploty, vchodové dveře, branky nebo přístupové cesty. Vchod by měl být vždy opatřen velkou rohožkou a dobrým osvětlením. Vchodové dveře by měly být velké a měly by jít otevřít dokořán. Po obou stranách vchodu je vhodné umístit malé stromky nebo květiny v ozdobných květináčích.
Uvnitř bytu nebo domu
Po překročení prahu se ocitáme ve vstupním prostoru, což je hala nebo chodba. Prostor chodby by neměl být příliš omezující ani příliš volný, je to vlastně přechod mezi venkovním (jangovým) a vnitřním (jinovým) světem. Jako pomůcka pro vymezení této hranice se používá zvonkohra zavěšená nad dveřmi. Ta nám dává jasný signál, že už jsme doma. Prostor chodby nebo haly by měl být příjemný a dostatečně velký. A hlavně upravený. Jak už jsme psali na začátku, po vstupu do tohoto prostoru na nás zapůsobí první dojem a ten pak velkou měrou ovlivňuje celkový dojem z obydlí. Pokud tomuto prostoru chybí denní světlo, je důležité dostatečné nasvícení. Největší chybou tohoto prostoru je zrcadlo umístěné naproti vchodovým dveřím. Veškerá energie, která přijde do domu, je odražena zpět.
Schodiště
Nejenom zrcadlo naproti vchodu, ale i takto umístění schodiště není v pořádku. Energie utíká pryč. Schodiště by nikdy neměla být umístěna ve středu domu. Úzké a dlouhé chodby vedou energii příliš rychle, je třeba je dobře nasvítit a opticky zvlnit správným nasvícením a rozvěšením obrazů. Pro proudění pozitivní energie jsou vhodné např. mandaly nebo jiné duchovní obrazy nebo fotografie. Schodiště by měla být dostatečně široká, stabilní a nasvícena zdola nahoru. Pokud do chodby nebo haly ústí několik dveří, ty vchodové by měly být odlišné od těch ostatních. Není dobré umístit troje dveře v jedné linii za sebou. Způsobí to odliv energie a peněz.
Kuchyně
Nejdůležitějším místem podle Feng Shui je kuchyně. Většinou to bývá srdce domova, kde trávíme nejvíc času. Připravuje se zde jídlo pro celou rodinu a jeho kvalita ovlivňuje energii, která se do těla dostává. Můžeme dokonce říct, že energie kuchyně ovlivňuje přímo i nepřímo energii celé rodiny. Důležité je umístění kuchyně v domě. Neměla by být pod ložnicí ani proti dveřím do ložnice a koupelny. Pokud je prvním místem kam vstoupíte, jídlo bude středem pozornosti. Trendem několika posledních let je propojení kuchyně a jídelny. Z hlediska feng shui to ale není správné, protože v každé z těchto prostor probíhá činnost s jinou energií. Je tedy důležité oddělit tyto dva prostory buď odlišnou výmalbou, jinou podlahovou krytinou, nebo pomocí příčky nebo paravánu. Nejlepší místo pro kuchyni je jihovýchodní nebo východní sektor, který v sobě nese energii dřeva. Energii země by měla zastupovat např. dlažba a obklady nebo kamenná pracovní deska. V kuchyni je lepší se vyvarovat PVC a linolea a použít spíš přírodní materiály.
Kuchyně – jangová místnost – by měla pulsovat životem. Ten tam aktivujeme barvami, materiálem, zařízením, ale hlavně činností. Podle feng shui se třeba mikrovlnná trouba v kuchyni vůbec nepoužívá. Jídlo se v ní totiž ohřívá zcela nepřirozeným a nevhodným způsobem.
Podle Feng shui je v kuchyni nejdůležitější to, kam umístíte sporák. Ten není vhodné umisťovat naproti vchodovým dveřím a před okno. Naopak nejlepší je umístit ho do prostoru nebo směrem k obytným místnostem. Osoba, která připravuje pokrm, do něj dává i část své energie. Proto by měla pracovat v čistém, dobře větratelném, osvětleném a celkově příjemném prostředí. Kuchyně by neměla být chaotická a přeplněná. Odpadky je třeba vynášet co nejčastěji, tříděný odpad by měl být mimo kuchyni a odpadkový koš by měl mít víko a být zavřený. Do kuchyně je vhodné použít světlé, jasné a teplé barvy – např. žlutá, oranžová, červená. Tyto barvy dodají kuchyni potřebnou jangovou energii.
Jídelna
Jídelna by neměla být příliš vzdálená od kuchyně. Je to místo, kde jde především o vytvoření klidného a příjemného prostředí, kde u jídla máme možnost zpomalit. Zásadním kusem nábytku v jídelně je stůl. Nejlépe dřevěný, pevný a stabilní. Co se týká tvaru, tak nejvhodnější je kulatý, oválný nebo osmihranný. Tyto tvary podporují komunikaci. Samozřejmě lze zvolit i obdélník nebo čtverec. Židle u stolu musí být pohodlné, pevné a stabilní. Směrem ke stolu by neměly mířit ostré rohy polic, nebo nábytku, také není vhodné umístění mezi dveřmi a oknem. Od stolu by nemělo být vidět na koupelnu a vchodové dveře. A i zde platí, že na stole by vás neměl rozptylovat nepořádek.
Obývací pokoj
V obývacím pokoji se děje mnoho rozdílných činností. Ať už zde vítáme a hostíme přátele, pořádáme rodinné oslavy, sledujeme televizi nebo posloucháme hudbu. Aby obývací pokoj vyhovoval všem těmto činnostech je důležité ho mít dostatečně nasvícený. Kromě centrálního lustru je dobré mít stojací lampu, nástěnné lampy, svíčky… Další důležitým pravidlem je zachovat prázdný střed a místnost nepřeplňovat.
Pohovka – sedíme na ní zády ke zdi a čelem ke dveřím. A stejně jako u kuchyňského stolu ani k pohovce nesmí mířit žádné ostré rohy. Televize by nikdy neměla být dominantou pokoje. Nejlepší je zavřít ji do skříně aby stále nepřitahovala pozornost. Vhodnějším ústředním bodem místnosti je krb. Co se týká nábytku, měl by mít zaoblené rohy aby mohla energie volně proudit. Pro obývací pokoj se hodí orientace na západ, jihozápad, jih, jihovýchod. A opět volit do této místnosti co nejvíce přírodních materiálů. Pokud plánujete mít v obývacím pokoji velké francouzské okno, pozor na to. Velkými skleněnými plochami uniká energie. Proto se doporučuje postavit před ně velkou kytku aby udržela energii v místnosti.
Pokud si chcete zařídit domov podle zásad feng shui musíte mít vše do detailu promyšleno.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz