Čistý vzduch - základ pro dobré zdraví
Každý ví, že čistý vzduch je pro fungování organismu stejně důležitý jako potrava a voda. Bereme ho jako samozřejmost, ale už nás nenapadne, že hlavně v městských bytech a novostavbách je důležité ho čistit.
A právě v těchto stavbách trávíme většinu času. Ať už jsou to uzavřené prostory, prostory s klimatizací, která vysušuje vzduch, nebo naopak v přetopených místnostech. Zatímco starší domy mývaly různé netěsnosti (např. kolem oken nebo dveří) a k výměně vzduchu tak docházelo (bohužel na úkor úniku tepla), moderní novostavby a zrekonstruované domy jsou zateplené a izolované tak dokonale, že dovnitř stěží pronikne vánek zvenčí. Navíc často vdechujeme výpary z koberců, nábytku, z elektrotechniky. To vše našeho organismu škodí. Proto dostatečné větrání prostor by mělo být samozřejmostí, bohužel ne všude se dá toto realizovat.
Co tedy s tím?
Asi mnoho z nás namítne, že stačí vyvětrat. Ano, pokud budete mít kancelář nebo bydlení někde v přírodě. Ve městech ale bohužel větráním moc užitečného neuděláte. Dovnitř místnosti se tak dostane prach, pyl, smog. A ne každý je majitelem bytu s automatickým systémem řízeného větrání a rekuperací tepla. Toto funguje na bázi neustálého přísunu čerstvého vzduchu předehřívaného odpadním vzduchem z jednotlivých místností. Ten je současně vytlačovaný z budovy ven. Cirkulace vytváří mikroklima a předchází únavě očí, dýchacím obtížím nebo bolestem hlavy.
Naštěstí je tu ale ještě jiné řešení. A tou jsou čističky vzduchu, stále oblíbenější a rozšířenější volba. Čističky vzduchu můžete používat celý rok a jsou i cenově dostupné.
Výhoda celoročního užívání
Jak jsme již psali, čističky se dají používat celý rok. Na jaře nás ochrání před pily, v létě mohou sloužit některé k ochlazování vzduchu. Na podzim se zaměřují na viry a bakterie a v zimě čistí vzduch od smogu, což je vlastně mlha obsahující kouři nebo saze. Navíc v bytech s ústředním topením dokáží vzduch příjemně zvlhčit. Stejně dokonale odstraňují i zápach. Na trhu je celá řada čističek vzduchu, některé mají i přídavné funkce - ať už jde o kombinaci se zvlhčovačem, ionizátorem nebo funkcí čistírny na oděvy, které jsou nasáklé různými pachy.
Na co se zaměřit
Při koupi čističky se kromě designu zaměřujeme i typ filtrů a vzduchový výkon. To proto, že u některých typů stačí filtry po čase vyprat nebo vyluxovat, u jiných se musí vyměnit kus za kus. U těchto typů se samozřejmě počáteční cenově výhodná nabídka prodraží.
Výběr filtrací a různých kombinací je v dnešní době opravdu nepřeberný. Pro domácnosti se nejčastěji využívají čističky s HEPA filtrem. Zkratka HEPA znamená "vysoce účinný filtr vzduchových částic". Tyto filtry jsou znám například u vysavačů. Tyto filtry nesou vždy číslo a to znamená stupeň jejich účinnosti. Pro neprůmyslové užití filtrů má ten nejúčinnější číslo 13. Tento filtr zachytí až 99% alergenů a částic o velikosti 0,3 mikronů. Takový přístroj může mít i elektrostatický filtr k zachycení cigaretového kouře, karbonový filtr k odstranění zápachu z odpadků a domácích zvířat nebo filtr vodní. Ten se však nedoporučuje alergikům, protože má nižší účinnost.
Samotné UV zářiče slouží jako generátor iontů a produkují ozón. Sice sami o sobě vzduch nečistí, ale pomocí aniontů vytváří shluky jemného prachu a bakterií, které lze lépe odfiltrovat. Záření UV-C pak ničí mikroorganismy, roztoče a plísně, které se začínají objevovat hlavně na podzim.
Při koupi čističky je také důležité znát rozměr místnosti, ve které bude čistička stát. Aby plnila svoji funkci opravdu dobře, musí během hodiny zhruba dvaapůlkrát přefiltrovat veškerý vzduch v prostoru. Výpočet potřebného výkonu zjistíte tak, že rozměr podlahy v metrech čtverečních vynásobíte výškou místnosti v metrech a vyjde vám objem vzduchu v místnosti. Výsledek pak vynásobíte koeficientem 2,5. Pro alergiky by pak měla být výkonnost ještě vyšší, proto se používá koeficient 4.
Další důležitý parametr, na který je třeba se zaměřit je hlučnost přístroje. Některé modely mají i "spací" režim, právě na použití při spánku nebo v noci. A důležité je i umístění čističek. Ty nízké by neměly stát na zemi, ale měly by být alespoň ve výšce pasu, aby proud čistého vzduchu šel do prostoru místnosti.
Některé nevýhody
Jak jsem již zmínili výše, jsou čističky, kde filtr stačí vyprat nebo vyluxovat. Jsou ale i modely, kde se nečistoty a prach zachycují na filtrech, které se musí omývat. Je velice důležité toto dělat alespoň 2 x týdně, protože pokud nebudou filtry opravdu čisté, čistička přestává plnit svoji funkci a navíc se usazený prach dostane i do vnitřního pláště přístroje, který se opravdu hodně špatně čistí. Tam potom nezbývá nic jiného, než poslat čističku zpět výrobci a ten vám ji profesionálně vyčistí.
Alternativy
Pro čistější vzduch doma ale nemusíte nutně používat jen čističky vzduchu. Stejnou funkci mají i rostliny, které navíc dokáží vytvořit i útulnou atmosféru a pomáhají též tlumit hluk. Vhodně zvolené květiny zvlhčují vzduch a zachytí prach nebo škodlivé látky. A které z rostlin to jsou? Je to například tchýnin jazyk, banánovník nebo lopatkovec. A pokud máte třeba jednu stěnu nevyužitou, můžete si na ní nechat udělat květinovou stěnu a nebo stěnu z mechu.
Nevíte si rady? Rádi vám poradíme!
Pište na
+ 420 377 223 219
info@atan.cz